pondelok 31. júla 2017

Prečo by šípky mali, respektíve nemali byť na olympiáde

Určite ste zaregistrovali, že v poslednej dobe sa opäť otvorila téma šípiek a ich účasti na Olympijských hrách. My sme sa rozhodli pripraviť článok, v ktorom rozpíšeme niekoľko dôvodov pre, no na druhej strane aj niekoľko proti.

Svetová šípkarská federácia WDF v posledných dňoch informovala širokú verejnosť o tom, že je na dobrej ceste dostať šípky medzi olympijské športy. Mnoho hráčov, no i zarytých fanúšikov po takomto niečom volá už niekoľko rokov, avšak otázne ostáva či je niečo také naozaj možné. Stále sa totiž nájdu odporcovia tohto tvrdenia, väčšinou sú to však ľudia, ktorí k tomuto športu nikdy ani len nepričuchli.

V prípade, že by sa tento smelý plán ale napriek tomu dokázalo splniť, šípky by sme na olympiáde videli najskôr o sedem rokov. Športy pre hry v Tokiu 2020 sú už totiž uzavreté a preto sa otvára možnosť až pre rok 2024, ba dokonca možno až 2028. My sme sa rozhodli spísať niekoľko dôvodov, pre ktoré by sa šípky na Olympiádu podľa nás mali dostať, no na druhú stranu aj niekoľko negatív. Upozorňujeme, že článok je čisto subjektívny a nie každý sa musí s našim názorom stotožniť.

Najväčším kladom ale aj záporom môže byť fakt, že turnaj na olympiáde chce mať pod svojimi krídlami WDF. Kladom je hlavne to, že združujú veľké množstvo krajín vo všetkých častiach sveta. Obrovským záporom však je to, že WDF má často zmätok vo vlastnom fungovaní, tak isto ako aj v turnajoch a ich platnosti, čo sa týka rankingu. Navyše pri aktuálnom nastavení, kde nie je dôležité zbierať body do rankingu WDF ale BDO by výber podľa rebríčku WDF nemal v zásade žiadnu váhu. Stále však vzniká zopár otázok.

Budú môcť hrať na olympíjskom turnaji hráči z PDC? Samozrejme logicky by mali dostať právo sa dostať na olympiádu aj oni, alebo teda práve oni, inak by tu nebola rovnoprávnosť medzi hráčmi vo WDF a PDC. Ale naopak napríklad taký Martin Adams dlhodobo nemal dobrý vzťah s PDC po množstve odmietnutí sa zúčastniť na Grand Slam of Darts...

Budú môcť hráči piť alkohol pred zápasom? Rozhodne sme proti tomu, aby bolo povolené piť alkohol pred zápasom, nakoľko pre mnohých hráčov je alkohol pred zápasom neodmysliteľnou časťou psychickej "prípravy" pred zápasom. Mnohí z nás si veľmi dobre pamätáme vyhlásenie Jelleho Klaasena z roku 2015, kde povedal že alkohol nie je zakázaný len kvôli tomu, že z TOP32 v PDC až okolo 30 hráčov pije alkohol pred zápasom. Vo WDF to taktiež nie je o nič lepšie. Možno by sme vďaka tomu našli množstvo hráčov, ktorí sú bez alkoholu psychicky labilný.

Podľa čoho budeme pozývať a nasadzovať hráčov? Tu musí nastať veľká zmena - rebríček WDF v dnešnom postavení nie je v zásade vôbec dôležitý. Najdôležitejší rebríček je aktuálne rebríček BDO, podľa ktorého sa orientuje aj napríklad MS v Lakeside. Ak budeme chcieť, aby na turnaji boli hráči nasadený podľa rebríčka, tak to bude musieť byť rebríček WDF pretože BDO je nižšie postavená organizácia (aj keď organizuje vyššie postavené turnaje), čiže tu by musela nastať veľká zmena vo fungovaní WDF, v ktorom už teraz je dosť slušný chaos. No a navyše sa tu opäť vraciame o dva odstavce vyššie - ku hráčom PDC.

Často sa medzi šípkarmi na turnajoch, ligách, pri fajčení či na sociálnych sieťach stretávame s názorom ,,keď môže byť na olympiáde streľba, tak šípky tam môžu byť tiež". Áno, mohli by - ale veľkou časťou sú práve hráči a fanúšikovia tými vinníkmi, prečo tomu tak nie je. MOV šípky nepustí na olympiádu do momentu, kým nebudeme pôsobiť len ako banda od krčmy - to im do imidžu nesedí. Bobby George kedysi vypustil jednu známu vetu - ,,Šípky z krčmy dostať môžte, ale krčmu zo šípiek nie." - túto vetu mnohí používajú ako argument prečo sa pri šípkach pije alkohol. Takým spôsobom však nezmeníme absolútne nič. Ak sa zmení prístup samotných hráčov, že upustia od mnohých zlých a starých návykov, tak až potom môžeme začať rozmýšľať o olympiáde v reálnejšom svetle. Nájde sa neskutočné množstvo fanúšikov, ktorí by sa za šípky na olympiáde išli byť, povedia že to nie je krčmový šport, no akonáhle sa dostaneme k otázku alkoholu pred zápasom, krčmový šport je to opäť. Nie je to tak trochu protirečenie si ?

Na druhej strane máme samozrejme aj viacero dôvodov, pre ktoré by šípky na olympiáde mali byť. Šípky sú aktuálne najrýchlejšie sa rozvíjajúcim športom, čo môžeme vidieť už len na každoročnom zvyšovaní prize money. Na majstrovstvách sveta organizácie PDC sa zúčastnia v roku 2018 po prvýkrát hráči zo všetkých svetadielov, čo sa BDO týka, tam to je výnimkou len Afrika. Okrem toho tu máme už spomínanú podobnosť šípiek so streľbou, alebo lukostreľbou. Podobne ako pri týchto športoch sa musia hráči plne koncentrovať, navyše často rozhodujú milimetre, rovnako ako pri streľbe. Šípky rozhodne majú čo ponúknuť aj mladým, minimálne to môže zlepšiť ich matematiku, no aj spomínanú koncentráciu či trpezlivosť. Šípky sú rozhodne zaujímavým športom i pre divákov, zápasy sú napínavé a skóre sa často strieda zo strany na stranu. Tu by sa to zase možno trochu dalo prirovnať tenisu, ktorý má veľmi podobný princíp súbojov. Čo sa týka atraktivity pre divákov, tam je to myslím suverénne, anglický Sky Sport cez Vianoce spúšťa vlastný kanál čisto zameraný na šípky, na Nemeckom trhu dominuje European Tour a šípky sa pomaly začínajú vracať aj do severnej Ameriky.

Na záver by sme radi spomenuli jednu vec. Nenechajme sa zbytočne vzrušovať podobnými novinkami a nemajme zbytočné nádeje. Ako sme už spomínali, všetci fanúšikovia aj hráči by si to priali, no vráťme sa len o pár rokov späť. Rok 2012, olympiáda v Londýne. Snáď všetci šípkari snívali o tom, že kedy ak nie vo Veľkej Británii, kde sú šípky takmer národným športom, by sa mali dostať na olympiádu. Ako to dopadlo ? O šípkach sa v podstate v olympijskom výbore ani len nerozprávalo. Položte si samy otázku či je naozaj možné aby sa šípky dostali na olympiádu, keď sa im to nepodarilo ani v krajine, kde sú najrozšírenejšie. Treba však povedať, že nádej zomiera posledná a šípky na olympiáde sú snom asi každého z nás.

  Darts Corner - UK Darts Superstore

Žiadne komentáre

Zverejnenie komentára

© WHAT A DART
Maira Gall