sobota 22. júla 2017

Čaká nás jeden z najlepších turnajov tejto sezóny - World Matchplay 2017

Dnes začína jeden z najväčších šípkarských turnajov sveta, navyše po World Championship druhý najkvalitnejší a zároveň aj najdlhší. Trvať totiž bude do 30. júla, kedy celé podujatie v Blackpoole vyvrcholí a my spoznáme nového šampióna World Matchplay.

Od roku 1994, čiže od zrodenia tohto podujatia, mu na týždeň patrí jedno z najkrajších šípkarských prostredí, pre niektorých dokonca aj najkrajšie. World Matchplay sa totiž konáva v Blackpoolskych Winter Gardens. Celý tento komplex tvorí dvanásť sál, pričom šípky sa hrajú v tej najväčšej z nich - Empress Ballroom, ktoré pojme dve tisícky divákov. Čo sa týka prizemoney, tie sa tradične každým rokom neuveriteľne zdvíhajú, veď pri zrode tohto turnaja to bolo necelých 43 tisíc libier, tento rok už to je  pol milióna ! Čo sa víťazov týka, tak z doterajších 23 turnajov sa 20 krát tešil z víťazstva anglický šípkar ! Historický prvý ročník vyhral Američan Butler, zatiaľ čo posledné dva roky patrili van Gerwenovi. Najviac víťazstiev má na konte Phil Taylor, ktorý zvíťazil až pätnásťkrát, k tomu pridal ešte jednu finálovú prehru. Celkovo The Power prehral na tomto podujatí iba osemkrát ! Čo sa počtu odohratých finálových zápasov týka je za Taylorom druhý Wade, ktorý bol vo finále šesťkrát, no len jediný raz celý turnaj vyhral. Za posledných 23 rokov mohli diváci vo Winter Gardens vidieť šesť deväť-šípkových zavretí, pričom najprekvapivejším bolo rozhodne to od Wesa Newtona pred piatimi rokmi. Posledné sme mohli vidieť v roku 2014, postaral sa oň Taylor. Ten tomuto turnaju dominuje aj čo sa týka najvyššieho finálového priemeru - 111,23 v roku 2013, keď vo finále zdolal Lewisa. Minulý ročník ovládol už spomínaný Michael van Gerwen, pričom do pamäti sa určite vryl hneď jeho prvý zápas, keď zdolal Jamieho Cavena 10:0 !

Darts Corner - UK Darts Superstore

Poďme ale už k tomuto ročníku. Čo sa týka zápasov, tie sa nijak nezmenili. Prvé kolo sa hrá na 10 víťazných legov, druhé na 11, štvrťfinále už na 16, semifinálové zápasy na 17 víťazných legov a napokon finále na 18. K tomu navyše platí, že každý je potrebné vyhrať o dva legy, v prípade, že tomu tak nebude, pridať sa môže až šesť legov, pričom ten šiesty už bude rozhodujúci. Do turnaja sa kvalifikovalo najlepších 32 svetových šípkarov, 16 z hlavného rebríčka PDC, druhá polovica z rebríčka Pro Tour. Zápasy prvého kola sa budú hrať 22.,23. a 24. júla, druhé kolo potom bude trvať dva dni, rovnako ako aj štvrťfinále, semifinálové zápasy sa odohrajú v jeden deň, no a na záver celého podujatia, teda v posledný deň sa odohrá finálový zápas.

Dnes večer nás čakajú štyri zápasy, pričom celé podujatie otvorí súboj Michaela Smitha so Stevom Westom. Hneď po nich nás však čakajú tri obrovské mená. Druhým zápasom večera bude súboj nasadenej šestky Jamesa Wadea s Darrenom Websterom. S aktuálnou formou Wadea bude tento zápas viac než zaujímavý. Potom sa do hry dostane nasadená dvojka aj nasadená trojka turnaja. Anderson nastúpi proti Kistovi, zatiaľ čo Peter Wright si to rozdá s Jamesom Wilsonom. Hneď prvý večer teda ponúkne superhviezdy svetových šípiek, no možno sa dočkáme aj nejakých prekvapení.

V nedeľu nás čakajú hneď dve session, v tej poobednej sa tradične predstavia o niečo menej zaujímavý hráči, no aj tam sa rozhodne nebudeme nudiť. Na úvod nastúpi Klaasen proti Justinovi Pipovi, ktorý si miestenku vybojoval len tak tak. Po nich príde na rad Thornton, ktorého súperom bude jediný Španiel na tomto turnaji - Cristo Reyes. Súbojom poobedia bude rozhodne zápas van de Pasa s Gurneym, ktorý sa prezentoval výbornými výkonmi na poslednej zastávke World Series of Darts v Las Vegas. Poobedie uzavrie Suljović, ktorý nastúpi proti Hendersonovi, takže nás čaká pomerne pomalý zápas, čo sa rýchlosti hodov jednotlivých hráčov týka. Večer do hry zasiahnu opäť hviezdy, o pol deviatej by mal svoj zápas odohrať Chisnall, ktorého čaká veľmi nepríjemný súper Mervyn King. Ťažkého súpera pridelil los aj Taylorovi, ten si zahrá s Pricom. Holandská legenda Raymond van Barneveld si v prvom kole zahrá s mladíkom Cullenom a nedeľu ukončí Huybrechts, ktorému los pridelil Alana Norrisa.

Posledný deň prvého kola odštartuje austrálsky súboj, v ktorom sa stretne Simon Whitlock s Kylom Andersonom. Po dlhšom čase sa na pódium vráti Adrian Lewis, ktorý bojoval so zraneniami a dokonca podstúpil aj operáciu. Jeho súperom bude bývalý majster sveta z Lakeside Steve Beaton. Predposledným zápasom bude súboj suverénnej svetovej jednotky Michaela van Gerwena s bývalou jednotkou organizácie BDO - Buntingom. No a na záver si premiéru odbije nováčik roka Rob Cross, ktorého čaká už skúsený harcovník Ian White.

Čo sa týka možných druhých kôl, rozhodne najväčším lákadlom by mohol byť súboj dvoch šípkarskych titánov - Phila Taylora s Raymondom van Barneveldom. Zaujímavé by to ale mohlo byť aj inde. V prípade že by sa Gurneymu podarilo prejsť cez van de Pasa, v ďalšom kole by ho s najväčšou pravdepodobnosťou čakal Gary Anderson, ktorého v Las Vegas porazil 8:4. V prípade postupu Suljovića i Pipa by nás v druhom kole čakal asi veľmi dlhý zápas, no v tomto prípade sa skôr čaká súboj Rakúšana s Klaasenom. Jedno je isté - rovnaké finále ako minulý rok to určite nebude, keďže súboj van Gerwena s Taylorom by nás čakal už vo štvrťfinále. Na poslednom major turnaje organizácie PDC chýbal Michael van Gerwen a svoj prvý titul si na ňom teda pripísal Wright. Dostane sa Snakebite do finále aj teraz alebo jeho púť skončí skôr ?

Žiadne komentáre

Zverejnenie komentára

© WHAT A DART
Maira Gall