utorok 14. marca 2017

Novým majstrom Slovenska sa stal Oto Zmelík !


Cez víkend sa opäť po roku konali Majstrovstvá Slovenska v klasických šípkach. Turnaj sa tentokrát konal v Sušanoch a titul v mužskom turnaji obhajoval Zatko. Poďte sa spolu s nami pozrieť na celkové výsledky najväčšieho turnaja na Slovensku !

Juniori

Začneme juniormi, kde sa turnaja zúčastnilo iba osem odvážnych. Tí boli rozdelení do dvoch štvorčlenných skupín, kde odohrali zápasy na zápasy na dva víťazné legy. V skupine A zvíťazil Oliver Longauer, ktorý porazil 2:0 Lukáša Giertla a 2:1 porazil Eriku Horniakovú a Ivana Gallusa. Ten napokon obsadil druhé miesto, keď vo vzájomnom súboji zdolal Horniakovú 2:1 ! V druhej skupine zvíťazil Matúš Klimko, ktorý rovnako ako v prvej skupine Longauer zdolal Vindiša 2:0 a potom 2:1 Chovanca a Zimana. Druhé miesto obsadil práve Ziman, ktorý si ho zabezpečil výhrou 2:0 nad Vindišom a 2:0 s Chovancom.

Semifinále i finále sa hralo na tri víťazné legy. V prvom súboji si lepšie počínal Ziman, ktorý si účasť vo finále zabezpečil výhrou 3:1 nad Longauerom. Rovnakým výsledkom skončil aj druhý zápas, v ktorom sa z víťazstva tešil Klimko. Finále bolo napokon v réžii Klimka, ktorý zvíťazil 3:0 s priemerom 49,01. Obaja hodili jednu 100+ a priemer porazeného Zimana bol 42,87.


Ženy

U žien obhajovala titul Martina Sulovská, ktorej robilo konkurenciu ďalších päť hráčok. Všetky spolu odohrali zápasy v skupine na dva víťazné legy, pričom štyri najlepšie postúpili do play-off. Súboj o prvé miesto bol napokon veľmi vyrovnaný, keď až tri hráčky získali štyri body ! Prvá napokon prekvapivo skončila Salczerová, ktorá síce podľahla Nagyovej, no zdolala Sulovskú 2:0. Druhá skončila Sulovská, ktorá zase zdolala Nagyovú, no tá o skóre obsadila tretie miesto. Posledné postupové miesto napokon obsadila o skórBůžková.

Tá sa napokon dostala až do finále, keď v semifinále trochu prekvapivo zdolala víťazku skupiny Salczerovú 3:1. Druhé semifinále bolo veľmi vyrovnané a najtesnejším rozdielom napokon zvíťazila obhajkyňa titulu Sulovská. Finále sa už však nieslo v jej dominancii, hoci Bůžková hodila jednu 100+, Sulovská si na konto pripísala rovnaký počet, navyše však ešte jednu 140. Celkový priemer po víťazstve 4:0 tak mala porazená Bůžková 43,66, zatiaľ čo nová majsterka Slovenska Sulovská 54,65.


Dvojice

Turnaja dvojíc sa zúčastnila 41 párov, ktoré boli rozdelené do pavúka, kde sa následne hralo na tri víťazné legy, s výnimkou semifinále a finále, ktoré boli na štyri. Štvrťfinálové zápasy v hornej časti pavúku boli veľmi vyrovnané. Najskôr Miroslav a Rudolf Klopanovci podľahli 2:3 dvojici Teméši/Pivarč. Potom v obrovskom súboji zvíťazila dvojica Vindiš/Zatko nad dvojicou Zmelík/Dudáš taktiež najtesnejším možným spôsobom. V dolnej časti pavúka to bolo o niečo jednoznačnejšie. Minarčík st. spolu so Štefaňákom porazili 3:0 Hlavatého s Polákom a rovnakým výsledkom zvíťazili Váraljay a Nagy, ktorých súperom boli Tipul a Vanta.

Semifinálové zápasy skončili až prekvapivo hladko, Prvou dvojicou, ktorá si zabezpečila účasť vo finále bola Vindiš/Zatko. Tí zdolali Teméšiho s Pivarčom 4:0. Ich súpermi sa napokon stali Váraljay/Nagy, ktorý vo východniarskom derby zdolali 4:1 Štefaňáka s Minarčíkom st. Finále napokon ponúklo výborné šípky, v ktorom mohli diváci vidieť jednu 180, päť 140+ a deväť 100+. Novými majstrami Slovenska v dvojiciach sa napokon stala dvojica Váraljay/Nagy. Priemer porazených bol 66,37, pričom Zatko mal priemer 70,78 a Vindiš 62,4, zatiaľ čo priemer víťazov bol 74,56. Váraljayov bol 76,18, zatiaľ čo Nagy mal 72,47 !


REKLAMA


Muži

Tak a na záver tu máme tú najhlavnejšiu časť turnaja. Mužskej časti sa zúčastnilo 93 hráčov, ktorí boli rozdelení do 16 skupín po päť, respektíve šesť hráčov. Zo skupín postupovali dvaja hráči. V skupine A podľa očakávaní zvíťazil obhajca titulu Zatko, ktorý stratil jediný leg s Kubinyim. Ten napokon skončil tretí, keď vo vzájomnom zápase podľahol Horečnému. Skupinu B ovládol Hájek, ktorý stratil tri legy. O druhom mieste napokon opäť rozhodoval vzájomný zápas, v ktorom zvíťazil Guba nad Karelom. Bez jedinej prehry prešiel skupinou C Dudáš, za ktorým skončil s jedinou prehrou Ďurečka. Skupina D bola napokon veľmi vyrovnaná a o skóre zvíťazil Bédy, pred Mäčkom. Čierny Peter ostal v rukách Rosíka. Ďalšiu skupinu si podmanil Ševcov, ktorý neprehral ani v jednom zápase. Druhé miesto si vďaka výhre zabezpečil Petráš pred Čalfom. Skupinu F vyhral Vavrek, pred druhým Mariánom Kvasničkom. V poradí siedmu skupinu ovládol Poliak,za ktorým skončil Michal Sedlák. Skupinu H prešiel suverénne Mika, keď stratil jediný leg s druhým Kurdim. Postup si vybojoval aj Vindiš, ktorý zvíťazil v skupine I pred Snohom. Vyrovnané zápasy sa odohrali v skupine J, kde napokon zvíťazil Fiľo pred Pivarčom. Skupinu K zase ovládol Chorvát a druhé miesto obsadil Vanta. Podľa predpokladov zvíťazil v ďalšej skupine Váraljay, ktorý pred seba nepustil Klementyho, na ktorého tak ostalo druhé postupové miesto. V trinástej skupine zvíťazil Minarčík starší len so stratou troch legov. Druhé miesto obsadil Gerda, ktorý podľahol len víťazovi skupiny. Najsuverénnejšie prešiel skupinou niekoľkonásobný majster Slovenska Zmelík. Ten nestratil ani jeden leg a ovládol skupinu N pred druhým Polákom. V predposlednej skupine zvíťazil Hlavatý pred Babinským a v poslednej skupine podľa očakávaní zvíťazila nasadená dvojka Štefaňák. Druhé miesto si vybojoval Kanis.

V pavúku sa hralo na štyri víťazné legy až do semifinále, odkiaľ sa už hrali na päť. Hneď v prvom kole play-off sa udialo obrovské prekvapenie, keď z hry vypadol Štefaňák, ktorý podľahol 4:2 Kvasničkovi. Rovnako vypadol aj jeho partner z dvojíc - Minarčík st., ktorý nestačil na Sedláka. Veľmi dramatické zápasy ponúklo osemfinále. V prvom zápase takmer vypadol obhajca titulu Zatko, ten však napokon ubojoval výhru 4:3 nad Hájkom. Najtesnejším spôsobom postúpil do ďalšieho kola aj Pivarč, ktorý zdolal Bédyho. Okrem toho ešte sedem legov odohral aj Vindiš, ktorý zdolal Fiľa a Kvasnička, ktorý v ďalšom ťažkom zápase porazil Hlavatého. Zato štvrťfinálové zápasy už boli pomerne suverénnejšie. Zatko zdolal Pivarča 4:1 a vybojoval si tak miestenku v semifinále. Rovnakým výsledkom zvíťazil aj Ševcov nad Klementym. Vyrovnanejším zápasom bol súboj Vindiša s Váraljayom, v ktorom sa napokon tešil prvý menovaný po víťazstve 4:2. No a svoju púť skončil Kvasnička, ktorý proti výbornému Zmelíkovi neuhral ani leg.


Oba semifinálové zápasy už sa hrali na pódiu a oba ponúkli osem legov. V prvom zápase pokračoval v obhajove titulu výborne Zatko, keď porazil Ševcova. V druhom súboji zase pokračoval vo výbornej jazde turnajom Zmelík, ktorý až v semifinále stratil svoje prvé tri legy a zvíťazil tak 5:3. V rozhodujúcom súboji napokon stratil ešte o leg menej a zvíťazil 5:2 ! V zápase bolo k videniu trinásť 100+ a desať 140+. Priemer porazeného Zatka bol 78,61, zatiaľ čo priemer nového majstra Slovenska Ota Zmelíka bol o dve desatiny vyšší ! 


Najviac hodených 180 alebo 171 si pripísal Váraljay, ktorý ich hodil sedem ! O dve pozadu ostali Zmelík a Dudáš. Váraljay si pripísal aj najvyššie zavretie na turnaji, keď zavrel 155. Tesne za ním zaostal so 151 Dudáš, ktorý okrem toho zavrel ešte 135 !


Majstrovským titulom sa tak v najbližšom roku môžu pýšiť Klimko, Sulovská a Zmelík !


Fotka Juraja Vindiša St.Žiadne komentáre

Zverejnenie komentára

© WHAT A DART
Maira Gall