sobota 7. januára 2017

Máme pred sebou ďalšie World Championship, tentokrát BDO !

Fotka používateľa BDO - Official British Darts Organisation.
Neprešiel ani celý týždeň a fanúšici šípiek si opäť prídu na svoje. Tradične to začiatkom januára totiž štartujú aj "druhé" majstrovstvá sveta, ktoré organizuje o niečo menej slávna organizácia BDO. My sme si opäť pripravili sumár toho, na čo sa môžete tešiť.
Na rozdiel od svojej "konkurencie" sa v BDO výška finančných odmien nezvyšuje a aj preto má táto organizácia viacero neprajníkov. Často sa však trápia čo i len s hľadaním televízneho pokrytia a podľa ohlasov na webe sa tento rok moc netrafili do čierneho, keď zvolili stanicu, ktorú moc ľudí vo Veľkej Británii nemá. Vráťme sa ale späť z odmenám. Celkovo je turnaj dotovaný 300 000 libier, pričom víťaz berie presne tretinu. Môžeme teda povedať, že Michael van Gerwen vyhral viac, ako je v Lakeside vôbec v ponuke.

Oproti PDC sa na týchto majstrovstvách nedajú čakať také vysoké priemery a už vôbec nie toľko 180. Napriek tomu má však tento turnaj svoje čaro a najmä je väčšia šanca pre kvalifikáciu niekoho z našich končín. Ako príklad môžeme uviesť Karla Sedláčka, ktorý do Lakeside na MS nakukol už dvakrát. Najvyšší priemer drží Raymond van Barneveld ešte z roku 2004 a je to 103,83, čo je číslo, ktoré sme nedávno mohli vidieť na obrazovke takmer v každom zápase.

Titul obhajuje Scott Waites, ktorý však ku koncu roku nevyzeral v najlepšej pohode a tak je najväčším favoritom Glen Durrant, u ktorého sa však skloňuje aj prestup do PDC, čo by mohlo znamenať, že tieto MS nezoberie až tak vážne. Fantasticky v poslednej dobe hral Danny Noppert či Jamie Hughes a veľké skúsenosti už má Dean Reynold, ktorý obieha turnaje oboch organizácií, samozrejme v PDC však nie tie najväčšie. V ženskej časti je samozrejme najväčšou favoritkou Deta Hedman, ktorá však v Lakeside na MS nikdy nevyhrala, takže to pre ňu bude určite veľká výzva.

Nasadená je najlepšia šestnástka z rebríčka BDO, ktorú ešte dopĺňajú v prvom kole hráči až po 24. miesto v rebríčku. 25. a 26. hráč svetového rebríčka majú isté miesto v predkole a Jeff Smith ako minuloročný vicemajster taktiež, keďže sa nedokázal v rebríčku vyšplhať ani do najlepšej 26. Okrem toho sa v predkole ešte predstavia štyria kvalifikanti z turnaja, ktorý sa odohral deň pred Winmau World Masters a ďalších 9 kvalifikantov z jednotlivých zón, na ktoré je BDO rozdelené a vďaka čomu majú obrovskú šancu na kvalifikovanie sa aj naši hráči. Tentokrát sa tam však kvalifikoval Krzysztof Ratajski, ktorý si to rozdá spolu s tureckým protivníkom aj o búduco-ročnú miestenku. Slováka alebo Čecha tak môžeme v Lakeside očakávať najbližšie v roku 2019. Jedine, že by sa tam dokázal kvalifikovať inak.

Z predkola by sme mohli vypichnúť dva zápasy. Prvým je súboj Davida Camerona z Kanady s Jimmym Hendriksom z Holandska. David sa vynikajúco prezentoval na Winmau World Masters a ak by mu forma ostala, mohol by si v prvom kole zahrať s Noppertom. Druhým je súboj Ratajskeho s Mandigersom. Ratajski má skúsenosti aj z PDC, kde tento rok okúsil niekoľko turnajov European Tour, na ktoré sa mu v obrovskej konkurencii podarilo kvalifikovať, zatiaľ čo Mandigers je tiež veľmi kvalitný hráč.

Prvé kolo bude trvať od dnes do desiateho januára a rovnako by sme z neho vybrali dva najzaujímavejšie zápasy. Prvým je určite súboj Jima Williamsa s Tonym O´Sheom, ktorý je nenasadený a druhým je zápas medzi Montgomerym a Veenstrom. Richard Veenstra to minulý rok dotiahol až do semifinále, kde veľmi potrápil Smitha a Rossov najlepší výsledok je štvrťfinále spred dvoch rokov.

Finále turnaja je naplánované na 15. januára a bude sa hrať na sedem víťazných setov, takže rovnako ako v PDC. Budeme si teda môcť porovnať jednotlivých finalistov z oboch organizácií. Čo myslíte, komu sa v Lakeside podarí zvíťaziť ?

Žiadne komentáre

Zverejnenie komentára

© WHAT A DART
Maira Gall