utorok 17. januára 2017

BDO World Championship - Rok v BDO v znamení Durranta !

Fotka používateľa What A Dart SK/CZ.
Glen Durrant sa po prvýkrát v kariére stal majstrom sveta, keď prešiel v Lakeside pavúkom podobným štýlom ako minuloročný víťaz Waites. Vynikajúci dojem však zanechal aj Danny Noppert, ktorý pri svojej prvej účasti hneď bojoval o titul.
Najskôr sa pozrieme na ženský turnaj, v ktorom sa predstavilo 16 hráčiek, z toho dve kvalifikantky. Obrovskou favoritkou na zisk titulu bola Hedman, tá však v Lakeside nikdy nevyhrala a pomaly sa začína zdať, že je to tam pre ňu na majstrovstvách sveta prekliate. Tento rok totiž prehrala hneď v prvom kole, keď nestačila Gallagherovú. Deta však vôbec nepodala výkon na aký sme od nej boli zvyknutý a dá sa povedať, že vypadla zaslúžene. Pozor na prekvapenie si dali zvyšné hráčky nasadené hráčky, pričom treba vytknúť najmä dve. Prvou je Dobromyslova, ktorá síce najskôr vyzerala veľmi hrozivo, no napokon porazila Griffithsovú 2:1, pričom obe mali priemer nad 85, čo je na ženský zápas fantastické. Vynikajúci vstup zaznamenala aj Lisa Ashton. Tá zničila Prinsovú 2:0 s najlepším priemerom ženského turnaja - 87,06.

V druhom kole vypadla premožiteľka Hedman, keď nestačila na Hammondovú. Treba však povedať, že Gallagherová nezahrala ani časť z toho, čo v prvom kole. Ďalšiu drámu ponúkla Dobromyslova, napokon však opäť skončila v jej prospech a opäť mala priemer nad 80. V spanilej jazde pokračovala Ashton, rovnako s priemerom nad 80 vyradila Sherrock. Najslabší zápas turnaja ponúkla de Graaf a Gulliver, keď mali obe priemer pod 70, druhá menovaná dokonca len 63 a tak do ďalšieho kola zaslúžene postúpila holandská hráčka. Semifinále ponúklo obrovské prekvapenie na úkor Dobromyslovej, ktorá pokračovala v trende zo záveru zápasu druhého kola, keď jej absolútne odišlo zatváranie. Na to doplatila a do finále sa tak miesto nej dostala Hammondová. V druhom zápase išli všetko podľa predstáv a Ashton opäť fantastickým výkonom, tentokrát s priemerom 85 hladko zdolala de Graaf. Podobný priebeh malo aj finále, kde Ashton potvrdila, že tohtoročný turnaj patril jej, keď nestratila ani set a my môžeme len rozmýšľať, ako by dopadol jej súboj s Hedman, ak by Deta odohrala to, na čo sme u nej zvyknutí.

Fotka používateľa What A Dart SK/CZ.

Podobne ako u žien, aj u mužov sme najlepší priemer turnaja videli už v prvom kole. Postaral sa oň debutant Danny Noppert, ktorý však vôbec nepôsobil dojmom nováčika.V zápase s Cameronom vyhral 3:1 a mal priemer 98,06. Možno trochu prekvapivo vypadol v prvom kole Phillips, ktorého zdolal vynikajúco hrajúci Hogan 2:3. Veľkým prekvapením však bolo vypadnutie Harmsa, ten nestačil na Ratajskeho, ktorý ho zdolal suverénne 3:0. Naopak na koniec kariéry už zrejme môže pomýšľať Tony O´Shea, ktorý predviedol asi najhorší výkon šampionátu a vypadol s Williamsom. Psychicky absolútne nezvládol svoj zápas Dean Reynolds, budúca nádej PDC. Ten viedol už 2:0 na sety a 2:0 v rozhodujúcom sete, napriek tomu však prehral s Blackwellom.

Na lopate bol v druhom kole Durrant, keď prehrával už 3:0 na sety a 2:0 v štvrtom sete. Podobne ako Waites minulý rok však zavelil k obratu a napokon zvíťazil 4:3. Na plných sedem setov sa hral aj zápas Labanauskasa a Ratajskeho. Výkonnostne sú títo hráči približne na rovnakej úrovni, takže sa podobný súboj aj očakával. Úspešnejšie z neho vyšiel litovský hráč. Z hry vypadol vicemajster Jeff Smith, ktorý nestačil na Wolfieho Adamsa. Fantastický výkon podal Geert de Vos, ktorý sa po prvýkrát dostal druhým kolom, keď zdolal Mitchella. Mierne vybuchol Veenstra, ktorý proti Noppertovi doplatil na veľmi zlé zatváranie a neuhral ani set. 

Štvrťfinálové zápasy už ponúkli fantastické predstavenia. Durrant zdolal Labanauskasa 5:2, čo bol zrejme najmenej zaujímavý zápas tohto kola. Obrovskú drámu ponúkol Adams s Hughesom, kde mali obaja priemer okolo 92. Napokon vyšiel z tohto súboja šťastnejší Hughes, ktorý zvíťazil 5:4 najmä kvôli zhoršenej koncovke Adamsa v závere zápasu. Do semifinále sa po dlhej dobe dostal aj Darryl Fitton, ktorý si tak vyrovnal svoje maximum z Lakeside. Odniesol si do Geert de Vos, ktorý však zanechal sympatický dojem. Na hráčoch už bolo ku koncu vidieť obrovské nervy, čo sa potom aj odzrkadlilo na ich priemeroch. Fitton sa však postaral o prvé zavretie 170 tohto turnaja, čo znamenalo prémiu 5000 libier. V spanilej jazde pokračoval Noppert, ktorý pridal ďalší zápas s priemerom nad 95. Tentokrát vyradil obhajcu trofeje Waitesa po výhre 5:3. Noppieho najväčšou zbraňou bolo najmä zatváranie a veľká psychická odolnosť. 

Takmer všetci štyria hráči mali v semifinálových zápasoch priemer nad 95, čo je v BDO nie často k videniu. V prvom zápase zdolal suverénne Durrant Hughesa 6:1, vďaka trápeniu sa Hughesa pri zatváraní. Glen zase zatváral veľmi dobre a podarilo sa mu pridať druhú 170 turnaja, čím sa postaral o delenie prémie medzi neho a Fittona. V druhom semifinálovom zápase zvíťazil Noppert 6:3 a nedovolil tak Fittonovi pozrieť sa po prvýkrát do finále majstrovstiev sveta. Až do stavu 3:3 sa zápas prelieval z jednej strany na druhú, no potom už bol čisto v réžii holandského hráča. Rovnaký priebeh mal aj finálový zápas, tentokrát však v neprospech Nopperta, ktorý zrejme po prvýkrát povolil uzdu nervozite a podľahol Durrantovi 7:3. 

Napriek tomu však Noppie zanechal vynikajúci dojem, keď sa mu pri svojom debute podarilo dokráčať až do finále. Celkovo sa mi zdal ako najschopnejší hráč, ktorý by mohol konkurovať hráčom v PDC a myslím, že Durrant by prestup do PDC oľutoval, keďže by sa zaradil iba medzi priemerných hráčov niekde v druhej desiatke rebríčka, podobne ako Bunting. Na záver treba ešte spomenúť víťaza juniorských majstrovstiev sveta Justina van Tergouwa, ktorý je mnohými považovaný za nového Michaela van Gerwena a niet sa čo čudovať. Vo finále prišiel o jediný leg a mal priemer fantastických 88,20.

Žiadne komentáre

Zverejnenie komentára

© WHAT A DART
Maira Gall