streda 9. novembra 2016

Z nuly na vrchol ! - II. Odhadzujete šípky správne?


Určite ste si všimli, že každý jeden hráč ma mierne odlišný štýl hodu od iného hráča. Rozmýšľali ste či ich odhadzujete správne alebo niekde robíte chybu ? Ako je to teda správne? Na to sa pozrieme dnes v druhej časti Z nuly na vrchol !

Množstvo profesionálnych hráčov tvrdí, že neexistuje správny štýl hádzanie šípiek. Na jednej strane je to pravda, no na druhej strane sa niektorí hráči pri odhode šípky dopúšťajú množstva chýb, ktoré môžu viesť k nesprávnym návykom.

Jedna z najbežnejších chýb začiatočníkov je hýbanie ramenom počas odhodu šípky. Prečo je to chyba? Keď odhadzujete šípku a zároveň hýbete ramenom, znamená to, že hýbete celým telom. To znamená, že v podstate každú šípku odhodíte trochu inak, čo je presný opak toho, čo potrebujete dosiahnuť – musíte sa naučiť odhodiť každú šípku presne rovnako. Rovnaký odhod je dôležitý pre neskoršie pravidelné hádzanie veľkých čísiel. Taktiež častou chybou je to, že sa snažíte udržať lakeť dole a nezdvihnúť ho po celú dobu odhodu šípky. Pokiaľ udržujete lakeť rovnako vysoko celú dobu, núti vás to vypustiť šípku skôr, ako by ste mali.

Táto chyba ide ruka v ruke s ďalším zlozvykom – tzv. “Nedohodenie šípky do konca“. Je veľmi dôležité každú šípku odhodiť až do konca. Ale čo to vlastne znamená? Je to pohyb ruky po samotnom odhode šípky. Aby ste šípku správne dohodili, musíte rukou nasledovať smer hodu. Množstvo hráčov po odhodení šípky okamžite ruku dáva dole, čo nie je zrovna ideálne. Skúste po odhodení šípky udržať ruku v smere hodu sekundu a zvyknete si dohadzovať šípku správne.

Následujúce obrázky perfektne zobrazujú správnu techniku hodu:                           

Hráči často zabúdajú na to, že ruka má v sebe kĺby, ktoré sa dajú pri správnom používaní využiť na to, aby ste dali šípke vyššiu akceleráciu. Celá ruka je v podstate mechanický stroj, ktorý má jeden pevný bod (rameno) a dve voľne ohybné "ramená" - lakeť a zápästie - ktoré vám môžu veľmi napomôcť k lepšej akcelerácii šípky.

S odhodom sú veľmi spojené ešte ďalšie dve veci - postoj a uchopenie šípky. Na tieto dve veci sa pozrieme v ďalšej časti. Ak máte nejaké zaujímavosti, nápady alebo pripomienky, smerujte ich do komentárov alebo na náš mail - whatadart@gmail.com
Žiadne komentáre

Zverejnenie komentára

© WHAT A DART
Maira Gall