utorok 22. novembra 2016

Czech Open 2016


Cez víkend sa konal aj najväčší turnaj na území strednej Európy - Czech Open, ktorej sa zúčastnili aj hráči zo špičky BDO. Celý turnaj mal vynikajúcu organizáciu a napokon veľmi prekvapivého šampióna z Belgicka.
Začnime dievčenským turnajom, ktorý sa odohral už v piatok. V ňom Slovensko nemalo žiadnu zástupkyňu, naopak naši susedia ich mali rovno päť. Podľa očakávaní najlepšie dopadla Barbora Hospodářska, ktorá však vo finále podľahla maďarskej reprezentantke Vivien Czipó. Hospodářská zdolala v semifinále ďalšiu českú zástupkyňu Veroniku Andrasovú, naopak Vivien zdolala nasadenú jednotku z Holandska Veerle Hamelink.

V chlapčenskej kategórii sme mali tri želiezka v ohni aj my. Ako prvý do hry zasiahol Oliver Longauer, ktorý v prvom kole bez problémov zdolal domáceho Václava Šplíchala, no v druhom kole nestačil na rakúsku nasadenú šestku Juliana Peulera. Druhým zástupcom bol Adam Beránek, ktorý však podľahol v prvom zápase Tobiasovi Fischerovi. Najmladším reprezentantom bol Adam Vindiš, ktorý nestačil na Švajčiara Vonrufsa. O niečo viac sa darilo domácim hráčom, tí mali až dvoch zástupcov v štvrťfinále, na ich smolu sa však stretli vo vzájomnom súboji. Šťastnejší z neho vyšiel Roman Benecký. Ten napokon dokráčal až do finále turnaja, v ktorom po obrovskej dráme zdolal Owena Maidena 4:3 ! Po víťazstvo si došiel zaslúžene, keďže v osem-finále zdolal nasadenú jednotku Nijmana Wessela 3:0, hoci Wessel dokázal dokráčať v mužskom pavúku až do najlepšej osmičky.

Ženský turnaj bol obsadený celou špičkou organizácie. Slovensko zastupovala Martina Sulovská, ktorá však podľahla švajčiarskej reprezentantke Jeanette Stoop 4:1 hneď v prvom kole pavúka. V šestnásť-finále malo Česko až päť zástupkýň a postúpiť sa podarilo až štyrom. Čierny Peter ostal v rukách Jany Kaňovskej, ktorá vypadla s Amandou Cox. Los v ďalšom kole už však bol smrteľný - Vladimíra Tonarová sa stretla s nasadenou jednotkou Detou Hedman a Jitka Cisařová s Anastasiou Dobromyslovou. Markéta Abadžievová vypadla s nasadenou šestkou a Hana Bělobrádková s nemeckou reprezentantkou. V semifinále sa stretla ženská elita - Deta Hedman nestačila na Rusku Dobromyslovu a Lisa Ashton zase na holandskú Aileen de Graaf.  Finále napokon ponúklo fantastické šípky a jeho víťazka Anastasia Dobromyslova mala priemer tesne nad 80, s čím by sa určite nestratila ani v mužskom pavúku. Až osem hodených 140 v jej podaní a celkovo tri 180 boli fantastickou reklamou na ženské šípky.


Mužský pavúk bol taktiež plný zvučných mien. Priamo z Grand Slam of Darts prileteli Scott Mitchell či Darryl Fitton. Okrem nich sa však zúčastnili aj účastníci posledných majstrovstiev sveta organizácie BDO ako napríklad Richard Veenstra, Geert de Vos, Wesley Harms či Tony O´Shea. Zo slovenských hráčov sa dostal do najlepšej 256 Juraj Belko, ktorý porazil v prvom zápase welšského hráča, v druhom však nestačil na švajčiarskeho reprezentanta. Šťastie na los nemal vôbec Norbert Keszi, ktorý síce v prvom kole bez problémov zdolal anglického protivníka, no v druhom kole ho už čakal Krysztof Ratajski a na toho bol Keszi prikrátky. Najlepšie zo slovenských hráčov dopadol František Mika, ktorý v last 256 najskôr fantasticky zdolal Zorana Lerchbachera, no v last 128 sa mu nepodarilo pomstiť krajana a po obrovskej dráme podľahol Ratajskemu 4:3. Súpera svetového kalibru si zase vyskúšal Juraj Vindiš, ktorý v druhom kole narazil na Willema Mandigersa z Holandska. Omnoho viac sa opäť darilo českým zástupcom. V hornej časti pavúka si v last 128 zahral s Mitchellom David Miklas, no nestačil naňho. Fantastické výkony podali Jan Hlaváček a Radek Schulz, keď sa obaja dostali až do last 32. Najmä druhý menovaný bol obrovským prekvapením, keď dokázal poraziť Jeffreyho Sparidaansa. Najlepší výsledok dosiahol Pavel Drtil, ktorému sa podarilo prebojovať až do najlepšej šestnástky, kde však vypadol s neskorším finalistom Darrylom Fittonom po obrovskej dráme. Rozhodli najmä skúsenosti, keďže Darryl dokázal hodiť 180 práve vtedy, keď ju potreboval najviac. Do najlepšej 64 sa dostal aj Michal Kočik, kde však vypadol so Slotboomom z Holandska. Do šestnásť-finále sa pozrel aj Michal Ondo, ktorý vo fantastickom zápase zdolal nasadenú trojku a účastníka majstrovstiev sveta - Wesleyho Harmsa. Vo štvrtom kole vypadol aj Ben Hazel, ktorý nestačil na nasadenú štrnástku Jimmyho Hendriksa. Smolný los mal Karel Sedláček, ktorý už v last 128 narazil na Gina Vosa, ktorý ho vyradil. Fantastický triumf si do knihy môže zapísať aj Antonín Davídek, ktorý v last 64 vyradil Tonyho O´Shea, no v ďalšom kole už nestačil na nemecké prekvapenia Petra Seidla. Do last 64 sa pozrel aj Miloslav Navrátil, kde však nestačil na Rhysa Griffina z Walesu. Šťastie na susedov mal Krysztof Ratajski, ten najskôr vyradil dvoch našich a potom v last 64 vyradil aj Zdeňka Lacinu.

Okrem našich hráčov však príjemne prekvapili aj iní hráči. Ako prvého spomenieme maďarského reprezentanta Patrika Kovácsa, ktorý najskôr vyradil nasadenú devinu Martina Philipsa a potom aj jeho krajana Richieho Burnetta, ktorý prehru niesol veľmi ťažko. Napokon však vypadol a nepodarilo sa mu dostať ani do najlepšej 32. Druhým hráčom, ktorý rozhodne prekvapil bol Chorvát Zdravko Antunovic, ktorý si pripísal viacero cenných skalpov. Najskôr vyradil minuloročného finalistu Simona Staintona, potom nasadenú päťku De Vosa a napokon potrápil aj Fittona, hoci to zo začiatku vyzeralo ako jednoznačný zápas. Dopredu ho určite hnala obrovská podpora jeho krajanov, čo moc nevyhovovalo už spomínaným hráčom. No a tým najväčším prekvapením sa stal belgický reprezentant Andy Baetans, ktorý ako nasadená 30 dokráčal až k titulu na Czech Open 2016 ! Vyradil viaceré zvučné mená, v semifinále nedal žiadnu šancu Rossovi Montgomerymu, ktorý dovtedy prechádzal turnajom bez problémov a vo finále dokázal zdolať aj Darryla Fittona. Predviedol najmä fantastické zatváranie, ktoré bolo napokon kľúčom k úspechu.

Žiadne komentáre

Zverejnenie komentára

© WHAT A DART
Maira Gall