štvrtok 24. novembra 2016

Chris Dobey - prekvapenie Grand Slam of Darts 2016


Chris Dobey si vďaka svojim výkonom zaslúžil titul najväčšieho prekvapenia na tohtoročnom Grand Slame. Hráč, ktorý ma ešte len druhý rok Tour Card totiž dokázal vyradiť viaceré zvučnejšie mená. Nám sa podarilo s ním spraviť rozhovor.
Chris začal so šípkami ešte len pred piatimi rokmi, no napriek tomu sa už dokázal prepracovať do najlepšej päťdesiatky rebríčka PDC. Podobne ako väčšina hráčov začínal aj on v BDO. Tam však ale nedosiahol žiadne významné úspechy, Ani raz sa mu nepodarilo kvalifikovať na majstrovstvá sveta, hoci sa o to pokúšal v roku 2013 aj v 2014. Navyše sa v roku 2014 zúčastnil aj Czech Open, kde však skončil len v najlepšej 64. Asi najväčším a zároveň aj posledným úspechom v BDO bola účasť na World Masters, kde skončil v šestnásť-finále, kde ho vyradil, vtedy ešte tiež hrajúci v BDO, Alan Norris.

V tom istom roku sa prihlásil aj na amatérsku kvalifikáciu UK Open, čo je jeden z major turnajov organizácie PDC. Podarilo sa mu kvalifikovať, no na hlavnom turnaji vypadol hneď v prvom kole. Nenechal sa však odradiť a o necelý rok sa zúčastnil jedného z najdôležitejších turnajov každého amatérskeho hráča šípiek - PDC Qualifying School. Napriek tomu, že si tam nedokázal vybojovať Tour Card priamo ani v jednom zo štyroch turnajov tým, že by sa dostal do semifinále, podarilo sa mu ju získať umiestnením v konečnom rebríčku, vďaka jednému štvrť-finále, dvom umiestneniam v last 64 a jednému last 128.

V zápätí sa zúčastnil šiestich UK Open kvalifikačných turnajov, kde získal 1 250£, čo stačilo na kvalifikovanie sa na hlavný turnaj. Tam však opäť vypadol v prvom kole, tentokrát s Aspinallom. Zúčastnil sa dvoch kvalifikácií na European Tour - neúspešne. Samozrejme ako držiteľ Tour Card navštívil aj turnaje Players Championship, kde sa mu podaril asi najväčší úspech jeho dovtedajšej kariéry - osemfinále na šiestom podujatí a tri šestnásť-finále. Následne sa mu podarilo kvalifikovať sa na European Darts Trophy, kde však vypadol hneď v prvom kole s Newtonom. Ku koncu roku sa snažil kvalifikovať aj na Grand Slam 2015 a World Series of Darts Finals. Podarilo sa mu kvalifikovať na druhý menovaný turnaj, kde napokon opäť vypadol v prvom kole, tentokrát s Jenkinsom. Márne sa snažil aj na kvalifikácia na majstrovstvá sveta. Tento rok však začal vynikajúco, hneď na prvom turnaji sa mu podarilo kvalifikovať na German Darts Masters, kde nakoniec skončil až v štvrťfinále. Na UK Open síce nepredviedol nič a nepodarilo sa mu ani kvalifikovať sa na hlavný turnaj, všetko to však vynahrádzal výkonmi na Players Championship, kde z deviatich turnajov až päťkrát skončil v osem-finále. Popritom sa mu podarilo kvalifikovať na ďalšie štyri turnaje European Tour, čo mu poriadne pomohlo v jeho cestou rebríčkom. Dva dni pred rozhodujúcou kvalifikáciou na World Series of Darts Finals a Grand Slam dokonca prehral až vo finále Players Championship ! V prvom z týchto dvoch kvalifikačných turnajov sa mu nedarilo, no vynahradil to na druhom. Zároveň sa mu vďaka výkonom podarilo kvalifikovať sa na European Championship a aj na Players Championship. Na European Championship vypadol hneď v prvom kole s Cullenom, no Players Championship sa ešte len uskutoční a Chris bude nasadená trinástka.

Poďme už ale ku Grand Slamu, kde Chris najskôr síce len tesne prehral s van de Pasom, potom však porazil dvoch svetových šampiónov Adriana Lewisa a Scotta Mitchella, aby si zabezpečil postup medzi najlepšiu šestnástku. Tam po obrovskej dráme zdolal Jamieho Hughesa, no v štvrť-finále už nestačil na neskoršieho finalistu Jamesa Wada. Nám sa po tomto turnaji podarilo s Chrisom získať rozhovor, ktorý si môžete prečítať tu:


Ahoj Chris, bol si pravdepodobne najväčšie prekvapenie Grand Slamu, pripravoval si sa na tento turnaj nejako špeciálne ?
Pravdepodobne som bol, no bolo tam množstvo iných vynikajúcich hráčov. Myslím si, že som sa pripravil veľmi dobre, strávil som pred terčom veľmi veľa času a myslím, že sa to napokon vyplatilo.

Čo si si myslel o tvojej skupine, keď si ju videl prvýkrát ? Bola veľmi náročná, dvaja majstri sveta a Benito van de Pas, veril si si na postup?

Vedel som, že to bude veľmi náročná skupina, no zároveň som vedel, že všetci traja sú poraziteľní. Zároveň na mňa nebol žiaden tlak, takže som myslel na to, že ak predvediem to najlepšie, čo vo mne je, môžem postúpiť. No a to sa napokon aj podarilo.

Ako si sa cítil po tom, ako si zistil, že si druhý v skupine a postupuješ ?
Bol to fantastický pocit vedieť, že môj sen stále žije.
Obrovská dráma v zápase s Jamiem Hughesom. Viedol si už 9:5, no Jamie zrovnal na 9:9 a začínalo sa odznovu, navyše hádzal prvý. Čo si si povedal pred týmto legom ?

Vedel som, že Jamie je vynikajúci hráč, takže som vedel, že to bude veľmi ťažké, obzvlášť pred jeho domácim publikom. V závere som si siahol na dno síl a napokon dokázal zvíťaziť. Pred posledným legom som sa iba snažil ukludniť a zostať sústredený.
James Wade hral fantasticky, bol si po prehre s ním sklamaný ?

Áno, James hral fakt super a ja sa z tej prehry môžem len učiť. Bol som mierne sklamaný, pretože som mohol vyhrať zopár legov na začiatku zápasu, no budem sa snažiť si z tohto zápasu brať len pozitíva.
Dostal si sa do najlepšej 50 rebríčka. Aké sú tvoje ďalšie ciele ? Tento víkend je Players Championship Finals, kde budeš mať premiéru ak sa nemýlim.Áno, no stále je predo mnou dlhá cesta. Musím stále trénovať a časom sa zlepším.
Posledná otázka je o blížiacich sa majstrovstvách sveta. Tých sa tiež zúčastníš po prvýkrát, tešíš sa ?

Tak toto je sen každého hráča. Ja som veľmi rád, že sa mi to konečne podarilo.

Ďakujem veľmi pekne za tvoje odpovede a čas, prajem veľa šťastia a úspechov.

+ Bonusové otázky

Kedy si začal hrať šípky ?
Pred piatimi rokmi.


Ako často trénuješ ?
Trénujem každý deň, aspoň štyri hodiny.


Živíš sa šípkami, alebo popritom pracuješ ?
V práci som skončil približne pred dvoma mesiacmi.

Kto je tvoj idol alebo obľúbený hráč ?
Keď som prvýkrát sledoval šípky, hral Steve Beaton, takže on.

Obľúbený double ?

D16.

Žiadne komentáre

Zverejnenie komentára

© WHAT A DART
Maira Gall